Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Cykl historyczny: ksiądz Jan Wojciech Samolej

Dodał: TF Data: 2010-03-15 14:59:38 (czytane: 5527)

Rozpoczynamy CYKL HISTORYCZNY poświęcony pamięci ludzi, miejsc i wydarzeń, które odeszły w mrok historii, a dla tożsamości naszej "Małej Ojczyzny" są niezwykle ważne i cenne. Prezentować będziemy archiwalne fotografie i wspomnienia okraszone rzetelną porcją sprawdzonych informacji. Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w tworzeniu CYKLU.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego BIURGAW Jan Gawda
www.biurgaw.ns24.net,Biuro rachunkowe, Jan Gawda, Biurgaw, rozliczenia, księgi podatkowe, biłgoraj, księgowy, księgowy biłgoraj,

Ul. Komorowskiego 3 /pokój 113 i 115/ I piętro. 23-400, Biłgorajsamolej_bilgoraj_4_1.jpgCykl rozpoczynamy prezentacją osoby związanego z Ziemią Biłgorajską kapłana Kościoła Katolickiego - Jana Wojciecha Samoleja syna Wojciecha i Marianny z Karamonów. Urodził się w Wilkołazie koło Kraśnika 19 czerwca 1898 roku. Gdzie i jakie zdobywał wykształcenie przed wstąpieniem w roku 1918 do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie tego nie wiemy, poza tym, że przez 4 lata uczęszczał do gimnazjum w Lublinie. Po ukończeniu Seminarium i uzyskaniu święceń 17 czerwca 1923 roku zostaje księdzem. Pierwszą parafią, w której podejmuje pracę duszpasterską była parafia Świętego Kajetana w Grabowcu w latach 1923 – 1927 i Świętego Stanisława Kostki w Hrubieszowie w latach 1927 – 1929. Następne lata 1931 -1940 pracy duszpasterskiej księdza Samoleja związane są z Biłgorajem i pracą w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w której to parafii był wikariuszem.

samolej_bilgoraj_2.jpg


Pracuje w kościele Świętego Jerzego w latach 1929 -1931, który w tamtych czasach nie był samodzielną parafią i podlegał parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju. Mieszkał w domu parafialnym w pobliżu „Kościółka”. Jako wikary parafii NMP był również prefektem w Żeńskiej Szkole Powszechnej, a następnie w Szkole Powszechnej Nr 2. Nie tylko pracy z dziećmi i młodzieżą czas swój poświęcał ksiądz Samolej.

samolej_bilgoraj_1.jpg


Ksiądz Jan Wojciech Samolej był kapelanem w Szpitalu Sejmikowym w Biłgoraju.

Związany był także z ruchem niepodległościowym, a po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, działał na rzecz wzmocnienia obronności kraju. Ks. Samolej był kapelanem Legionów w randze oficera, aktywnie uczestniczył w tworzeniu Związku Strzeleckiego, kuźni kadr dla Wojska Polskiego.

samolej_bilgoraj_3.jpg

Ksiądz Samolej wśród młodzieży skupionej w „Związku Strzeleckim” w galowych strojach organizacyjnych.

samolej_bilgoraj.jpg


Na zdjęciu, które zostało zrobione we Frampolu z okazji nadania sztandaru Szkole im. Józefa Piłsudskiego we Frampolu są oprócz grona pedagogicznego i innych oficjeli ksiądz Samolej kapelan Legionów oraz ksiądz Aleksander Dubiel wywodzący się z Frampola Kapelan Związku Harcerstwa Polskiego. Obydwaj zginęli z rąk przedstawicieli totalitaryzmów, jakie zrodziły się w XX wieku w Europie, pierwszy niemieckiego, a drugi rosyjskiego.

Działalność księdza Jana Wojciecha Samoleja była przez miejscowe społeczeństwo pozytywnie oceniona, 6 czerwca 1939 roku został wybrany w skład Rady Miejskiej w Biłgoraju. Praca w Radzie trwała bardzo krótko, wybucha wojna i okupacja, jaka nastała po jej zakończeniu zakończyła działanie wszystkich organizacji. Pierwsze miesiące okupacji hitlerowskiej to realizacja jednego z podstawowych szaleńczych celów Hitlera, jakim było wyniszczenie inteligencji polskiej.

W ramach akcji określanej kryptonimem „AB”. W pierwszym rzędzie okupanci założyli likwidację ludzi, którzy stanowili warstwę przywódców duchowych i intelektualnych. Ksiądz Jan zdawał sobie sprawę z zagrożenia i na pewien czas wyjechał w rodzinne strony. Wrócił do Biłgoraja, do swej parafii, gdy wydawało się, że sytuacja w jakiś sposób unormowała się i nie grozi mu niebezpieczeństwo. Niestety okupant realizował swe plany.; W miesiącu czerwcu 1940 roku, w Biłgoraju zostaje aresztowana przez gestapo grupa mieszkańców, wśród której znajdują się dwaj wikariusze z kościoła NMP księża Józef Chmielewski i Jan Wojciech Samolej wszyscy aresztowani za wyjątkiem księdza Czesława Koziołkiewicza zwolnionego wcześniej, zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Droga ich wiodła przez Zamojską Rotundę do miejsc, w których ponieśli śmierć z rąk hitlerowskich morderców.

samolej.jpg


1 Lipca 1940 roku ksiądz Samolej zostaje przewieziony do obozu w Sachsenhausen, a następnie 13 grudnia 1940 roku do obozu w Dachau, w którym to obozie zostaje mu nadany numer 22535. Ciężkie warunki obozowe, jakie stworzono więźniom, wyżywienie, jakie otrzymywali niekorzystnie odbijały się na zdrowiu osadzonych. Ksiądz Jan Samolej znalazł się w grupie 304 księży tego obozu zapisanych na listę chorych. Oprawcy mamili ich nadzieją, że wyjada w Alpy by tam przy lżejszej pracy odzyskiwać siły i zdrowie. Wszystkich zapisanych na listę chorych zgromadzono w jednym bloku nr 27. Pewnego dnia transport z wyselekcjonowanymi więźniami wyruszył w nieznane. Wiadomość o ich śmierci dotarła do współwięźniów, którzy pozostali w Dachau 12 lipca 1942 roku. Po latach okazało się, że więźniowie zostali wywiezieni do zakładu eutanazji w Hartheim koło Linzu w Austrii
i tam zgładzeni.

Opracował: A.B.
Zdjęcia stanowią własność autora opracowania.

Zachęcam wszystkich interesujących się przeszłością do rozwijania swoich zainteresowań i pasji, aby to, co było piękne i wartościowe pozostało wśród nas jak najdłużej, a wzorce postaw i zachowań tych, o których piszemy były kultywowane, nie tylko przez młodzież. Prośba do zainteresowanych tym zagadnieniem o aktywny udział w tworzeniu tego cyklu wspomnieniowego, podejmowanie prób rozpoznania ludzi na fotografiach, bądź miejsc, obiektów, które będą w tym mam nadzieje „cyklu wspomnieniowym” prezentowane.

Zobacz także

Ostrzeżenie o oblodzeniu

Dodane: 2022-01-25 17:51 - Komentarze  (0)  czytane (152)

TAGI: uwaga_slisko, oblodzenie, zima, śliskona drogachKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.161.98.96

-jabol (2010-03-16 10:41:53)

Bardzo ciekawe :)

-Fajny pomysł (2010-03-15 10:13:47)

Prosimy autorów tego rodzaju opracowań o podpisy nazwiskiem i imieniem.

-JG (2010-03-15 07:47:57)

Gratuluję pomysłu. Proponuję ten cykl umieścić na osobnej zakładce.

-ktoś (2010-03-14 20:27:37)

Świetny pomysł z tym cyklem.

-j23 (2010-03-14 19:06:50)

Bardzo dobry pomysł !!!!

- (2010-03-14 18:04:30)

Bałdzo dobrze, że powstaje ten cykl. Opłócz wiedzy przyniesie wytchnienie od zakompleksionych komentatołów. Chociaż nie jest pewne, że3 nie znajdzie się jakiś mądłala, któły nie uszanuje pamięci księdza.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Korzystne zmiany w rentach socjalnych

Maciej Miecznikowski na Kolędowaniu z Janem Pawłem II

Koncert kolęd Zespołu Communico

Gorajskie diabełki

Jest wstępny plan zagospodarowania Autodromu. Odbyły się też konsultacje

Spotkanie opłatkowe Rady Miasta Biłgoraja

Konkursy

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ukochane Barwy

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...